ProZorro.Продажі – державні аукціони

ProZorro.Продажі – електронна торгова система, створена за ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного Банку України та українських електронних майданчиків. Побудована за цінностями та принципами сім’ї ProZorro.

Мета – прозора, швидка і ефективна реалізація державного та комунального майна, а також запобігання корупції завдяки централізації даних, громадському контролю та розширенню кола покупців. Мета амбіційна — зробити прозорими усі державні продажі будь-чого.

Цілі реформи:

• Інституалізація системи ProZorro.Sale забезпечує стійкість та стабільність її розвитку.
  • Легітимізація системи ProZorro.Sale встановлює рівні правила та зобов’язує систему до використання всіма її учасниками.
  • Система ProZorro.Sale активно використовується всіма суб’єктами ринку державних продажів.
  • Діюча гнучка IT система відповідає потребам різних груп замовників.
  • Система ProZorro.Sale запроваджується в інших країнах для реалізації NPL.

На момент запуску ProZorro.Продажі реформа публічних закупівель в Україні була визнана однією з найуспішніших реформ 2016 року. Вона здобула значну підтримку як серед українців, так і з боку міжнародного товариства. Але було зрозуміло, що ця сфера значно ширша. Державні та комунальні підприємства не лише закуповують, а й продають багато чого. Наприклад, у комунальних підприємств є купа всякого брухту, непотрібного майна, якісь автомобілі, приладдя тощо. Потрібна була система, яка б допомогла все це продати. Бо кошти від їх продажу дуже потрібні бюджету міст – на школи, дороги тощо. Спробували продавати це майно через ProZorro.Продажі – вийшло. Уже півтора роки бюджетні установи країни продають товари та послуги прозоро та відкрито – через систему ProZorro.Продажі.

ProZorro.Продажі перетворились на платформу, яка просто проводить електронні аукціони з продажу будь-якого державного майна. Поступово до активів Фонду гарантування вкладів додаються лоти державних та комунальних підприємств. А згодом — ще й об’єкти малої приватизації від Фонду держмайна.

Що це взагалі таке – мала приватизація? Мала приватизація – це продаж підприємств, ділянок, споруд, пакетів акцій компаній, які належать державі чи місцевій владі. Але на відміну від приватизації великої, мала приватизація обмежується об’єктами вартістю до 250 млн грн. Подивитись на ці об’єкти можна на сайті prozorro.sale, у розділі Аукціони з продажу об’єктів малої приватизації

Крім того, ProZorro.Продажі це не лише продаж — тепер це ще й оренда. І в підприємств, і на балансах міст оренди дуже-дуже-дуже багато. І вона зазвичай надається якось незрозуміло та за досить низькими ставками. Люди бізнесу часто-густо не знають, що є в місті під здачу і як туди потрапити. У ProZorro.Продажі це прозоро і онлайн. Ви заходите і бачите можливості оренди завдяки системі.

Проект ProZorro.Продажі розпочав роботу зі співпраці із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) – реалізації майна неплатоспроможних банків 24 червня 2016 року. 31 жовтня 2016 року було заведено перші лоти, а за півроку 1 червня 2017 року зароблено перший мільярд. З першого січня ФГВФО прийняв рішення про обов’язкове використання системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків, які знаходяться в управлінні фонду.

31 березня 2017 року було розпочато роботу другого вектора проекту – реалізації майна державних та комунальних підприємств по всій Україні. Крім цього, був розроблений Меморандум для органів місцевого самоврядування, в рамках якого до реформи приєдналося більш ніж 30 міст по всій країні.

Система отримала міжнародне визнання. У червні 2017 року в Індії в рамках конкурсу CitiT4I – Challenge проект став одним із кращих антикорупційних стартапів світу. А на початку 2018 року отримав антикорупційну нагороду від C5 Accelerate та USA Institute of Peace в рамках конкурсу “The Shield in the Cloud Innovation Challenge”.

У квітні 2018 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зареєструвало державне підприємство “Прозорро Продажі”. Таким чином пілотний проект ProZorro.Продажі поступово завершується, і реформа державних продажів переходить на новий, державний етап.

З кожним місяцем знаходиться нова сфера, яка зможе використовувати електронні аукціони. І вже сьогодні можна амбітно називатися “Система державних продажів №1”. Всім буде зручно, коли діятиме єдиний підхід, єдина платформа, і всі держоргани туди виставлятимуть лоти з усіх сфер.

Дана публікація була створена в рамках проекту «Просування системи ProZorro.Продажі у Львівській області», що реалізовує Громадська організація Аналітично-адвокаційний центр «Львівський регуляторний хаб» за фінансової підтримки Європейського Союзу.